• Školský jarmok

• 20. októbra sa vonkajší areál našej školy premenil na miesto plné vôní, zábavy a dobrej nálady. Vďaka našim žiakom, kreatívnym zamestnancom a šikovným rodičom sme mohli zažiť atmosféru pravého jesenného jarmoku. Nechýbali stánky s ručne vyrábanými výrobkami, vyrezávanie tekvíc, súťaže, voňavá kapustnica, výborné langoše i teplý čaj.

Ďakujeme všetkým za podporu našej školy a za príjemnú atmosféru plnú pohody a radosti.

Zvlášť sa chceme poďakovať maminkám Balážovej a Tužinskej za ich vynikajúce langoše a výťažok z predaja, ktorý celý venovali  škole.

ĎAKUJEME!!!

• Október - mesiac úcty k starším

• „Teplá dlaň a sivé vlasy,

dobré srdce lásku hlási.

Vždy objatie a úsmev milý,

hoc ubúdajú im už sily.

To je naša babka, dedko,

prababka a prapradedko.

Majú pre nás dobrú radu.

k tomu sladkú čokoládu.

Potrebujú našu lásku,

čo vyhladí každú vrásku.“

Dňa 16.10.2022, v nedeľu, sa  konalo príjemné posedenie s našimi najstaršími spoluobčanmi pri príležitosti „Mesiaca úcty k starším“. Úvod stretnutia patril pani starostke, ktorá príhovorom privítala našich spoluobčanov, starých aj mladých. Program, ktorý si pripravili deťúrence z Materskej škôlky a Základnej školy v Janovej Lehote, vyvolal na ich tvárach úsmev i radosť. Prajeme im pevné zdravie, veľa úsmevu a elánu a samozrejme radosť zo života.

Veríme, že sa opäť o rok stretneme a prežijeme spolu príjemné popoludnie.

• Jesenné hody v ŠKD

• Tento rok nás príroda obdarila množstvom jesenného ovocia. Preto sme sa rozhodli, že si v ŠKD urobíme hody. Deti s pani vychovávateľkou priniesli množstvo jabĺk, hrušiek, hrozna a orechov, z ktorých si pripravili maškrty. Boli naozaj výborné! Okrem maškrtenia si deťúrence aj zasúťažili, napr.:

• kto prvý urobí hroznový špíz,
            • ktorá veverička vyzbiera najviac orechov,
            • kto urobí najkrajšiu menovku na zaváraninový pohár...

Pri súťažení sa nielen dobre zabavili, ale sa dozvedeli aj zaujímavé informácie.

p. vychovávateľka M. Muocová

• Imatrikulácie v ŠKD

• Ako každý školský rok, aj tento sme privítali prváčikov do „družinárskeho cechu“. Pozvaná bola aj pani učiteľka so žabkou Kvakuľkou. Deti si v ŠKD zasúťažili hravou formou a potom si pochutnali na žabkovej torte. Žabka Kvakuľka obdarila deti malými darčekmi, z ktorých mali veľkú radosť.

p. vychovávateľka M. Muocová

• V zdravom tele zdravý duch s Peťom Kováčom

• Dňa 6. októbra sme absolvovali branný a športový deň, ktorý nám všetkým veľmi prospel. Kráčajúc po ceste sme videli nielen pestrofarebné krásy jesene, ale aj srnky, ktoré si pobehovali po okolí. Pre mnohých to bol úžasný zážitok, ktorý nám dlho utkvie v pamäti. Po brannom cvičení nasledovalo stretnutie s Petrom Kováčom, ktorý je niekoľkonásobný majster SR v behu, novinár a fotograf. Keďže je naším bývalým žiakom, privítala ho medzi nás aj p. uč. Janka Majerová, ktorá bola jeho triednou učiteľkou a spoločne si zaspomínali na školské časy. Náš hosť bol na nás veľmi dobre pripravený, premietol nám zaujímavú prezentáciu s množstvom nádherných fotiek. Porozprával nám o tom, ako sa od roku 2 008 postupne vypracoval v atletike, čo ho motivovalo, aké úspechy dosiahol a tiež o svojej ceste v Afrike. Všetko, čo nám hovoril, bolo tak zaujímavé, že sme strácali pojem o čase. Doslova sme hltali jednu informáciu za druhou a boli sme očarení fotografiami, ktoré zachytil náš športovec v Keni. Zistili sme, že väčšina detí žijúcich v Keni, musia ísť do školy aj 5 km a aby stihli včas prísť, tak do školy bežia. Popritom všetkom sa musia starať o svojich mladších súrodencov a zvieratá.  Myslím, že mnohí z nás si uvedomili, že môžeme byť vďační za všetko, čo máme a samozrejme, mali by sme si to aj patrične vážiť. Nebolo by to ono, ak by sme športový deň ukončili inak, ako športom, preto sme si zasúťažili v behaní v rôznych kategóriách.  Všetci sme boli namotivovaní a horlivo sme sa pustili do behu. Náš športovec sa k nám pridal a pobežal s chlapcami z druhého stupňa. Bola to pre nás obrovská pocta.

Zo srdca ĎAKUJEME a prajeme veľa športových úspechov!

Víťazi:

1. stupeň:

1. kategória: 1. a 2. ročník

1. miesto: M. Vávra

2. miesto: A. Vávra

3. miesto: S. Mišuta

2. kategória: 3. a 4. ročník

1. miesto: L. Kotora

2. miesto: M. Pinka

3. miesto: L. Lukáčová

2. stupeň:

3. kategória: Dievčatá

1. miesto: N. Gáliková

2. miesto: D. Tóthová

3. miesto: P. Bartoňová

4. kategória: Chlapci

1. miesto: P. Sigeti

2. miesto: T. Kotora

3. miesto: R. Adamec

• Pripomenuli sme si MEDZINÁRODNÝ DEŇ SUDOKU

• Každý vie, že v sudoku treba vyplniť mriežku 9×9 tak, aby každý stĺpec, riadok a časť 3×3 obsahovali všetky čísla od 1 do 9.

Preto sa k oslave sudoku dátum 9. 9.  hodí najviac a tento deň je teda vyhlásený za medzinárodný.

Väčšina ľudí si myslí, že sudoku je z Japonska, nie je to ale pravda. Japonci mu vymysleli iba meno. Jeho otcom je  novozélanďan Wayne Gould.

Aj my sme si tento deň pripomenuli. Samozrejme riešením rôznych hlavolamov.

Zapli sme mozgy, logické myslenie, aby sme dokázali vylúštiť číselný hlavolam alebo menší žiaci bludisko menej či viac náročné. Príjemne sme strávili čas a urobili  niečo aj pre svoje zdravie, teda naštartovali mozog a myslenie... Najšikovnejší dostali od pani učiteliek sladkú odmenu a budú zapísaní na nástenke ako  najlepší „lehotskí hlavolamisti“.

Základná škola Janova Lehota č. 97

Najlepší „hlavolamisti“