• Naša škola ponúka

• Prečo si vybrať Základnú školu v Janovej Lehote?

Dovoľte nám, aby sme Vám veľmi stručne predstavili Základnú školu v Janovej Lehote, pretože práve teraz riešite,  na ktorú školu svoje dieťa zapíšete. Správne sa rozhodnúť je veľmi dôležitý krok nielen v živote dieťaťa, ale aj rodiča.

Sme moderná a tvorivá základná škola s bohatou tradíciou postavená v lone prírody a s priateľským až rodinným prístupom. Máme 9 tried, ktoré prešli rekonštrukciou a modernizáciou (výmena podlahovej krytiny a nábytku, v každej triede je interaktívna tabuľa s príslušenstvom).

K dispozícii sú 2 plne vybavené počítačové učebne, učebňa techniky a učebňa prírodovedných predmetov. Žiaci využívajú modernú knižnicu, školský klub detí (v prevádzke do 16,30 hod., prípadne podľa požiadaviek rodičov), 4 oddychové zóny, veľké edukačné hry (šach, človeče,...), pingpongové stoly na chodbe, telocvičňu, multifunkčné ihrisko a ekoučebňu na školskom dvore.

Žiakom okrem kvalitného vzdelávania v škole poskytujeme aj vyučovanie zážitkovou formou napr.: Sokoliari zo Štiavnických Baní, kontakt s drobným hmyzom – včely, šváby, Motýlia záhrada a rôzne iné.

V škole organizujeme zaujímavé prednášky a besedy na rôzne témy: šikana, kyberšikana, pyrotechnika, zdravý životný štýl, stimulácia mozgu...

Z mimoškolských aktivít spomeňme aspoň: Jarňáčik, Imatrikuláciu prvákov, Letný tábor v Janove, Fašiangový sprievod dedinou, Noc hrôzy, Šarkaniáda,  slávnostné programy v kultúrnom dome, spolupráca so ZSS Nádej v Janovej Lehote, športové súťaže o pohár starostky obce, Športová liga škôl, návštevy známych a úspešných športovcov (Fialková, Golonka, Kováč), tanec s 5-násobným majstrom sveta, exkurzie na zaujímavé miesta nielen v SR, ale aj v zahraničí a iné.

Každý rok ponúkame žiakom zaujímavé krúžky,  okrem práce s mikrobitmi - čo im sprístupňuje svet programovania zábavnou formou  táto aktivita bude pokračovať s 3D tlačiarňou  aj moderné trendy v háčkovaní či zdokonaľovanie sa v rôznych športoch.

V školskom roku 2023/2024  spolupracujeme s FK Pohronie a táto spolupráca bude pokračovať aj v budúcich školských rokoch. Ponúkame okrem výučby anglického jazyka aj výučbu nemeckého  jazyka už od 5. ročníka, plavecký výcvik na 1. stupni a lyžiarsky kurz na 2. stupni.

Je veľa dôvodov, prečo si vybrať Základnú školu v Janovej Lehote.

Kvalitné vzdelanie, športové vyžitie, rôzne aktivity a nič vás to nestojí, lebo cestovné  žiakov z okolitých dedín  je preplácané v plnej výške.

• História školy

História Základnej školy v obci Janova Lehota sa začala písať v roku 1957. Budovy školy, v ktorých sa žiaci dovtedy učili, boli nevyhovujúce, preto sa 12. 8. 1965 začalo s výstavbou nového školského areálu. Výkopové práce robili formou brigády občania, výstavbu školy uskutočnil Priemstav n. p. Prievidza. Škola bola slávnostne otvorená 4. 2. 1967 a pripravených bolo 14 tried v učebnom pavilóne, telocvičňa a jedáleň.

Pedagógovia, ktorí pôsobili v našej škole od jej otvorenia:

V. Balážová
            M. Karásek