Fašiangy sú obdobím medzi zimou a jarou. Trvajú od sviatku Troch kráľov, teda od 7. januára až do Popolcovej stredy, kedy sa začne 40-dňový pôst pred Veľkou nocou. Počas fašiangov sú preto dovolené naozaj najrôznejšie zábavy, plesy, karnevaly, ale aj svadby či oslavy.
Hovorilo sa, že na fašiangy sa treba poriadne najesť, lebo príde pôst. Preto sa pripravovali bohaté, kalorické jedlá. Doteraz sa v mnohých rodinách pripravujú šišky, pampúchy, fánky, božie milosti, ktoré sú smažené na bravčovej masti. Usporadúvali sa bujaré zábavy, oslavy a sprievody v maskách, karnevaly. Ľudia chceli maskami zahnať zlých duchov. Obchôdzky v maskách sprevádzala živá hudba a spev.
Dnes, 26.02.2025, sme si pripomenuli tieto slovenské tradície fašiangovým sprievodom v našej obci. Deti sa objavili v maskách piráta, kominára. Cigánka Žofka, šašo, Harry Potter, drozd, čert sa ukázali v celej kráse. Ani naše pani učiteľky sa nedali zahanbiť a ženích, či cigánka Mara zabávali nás i okolie. Pán riaditeľ v maske zlatovlásky žiaril a rozdával dobrú náladu.
„Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde
kto nemá kožucha, zima mu bude.
Ja nemám, ja nemám, len sa tak strasiem,
dajte mi slaninky, nech sa popasiem.
Konali sa spoločné zakáľačky, varila sa huspenina, pieklo mäso, klobásy a šišky, posledné tri dni končili nevšedným pohrebom – „pochovávaním basy“ ako symbol rozlúčky so zábavou.
„Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti.
Staré dievky lkajú, že sa nevydajú.“
Fašiangové pranostiky:
„Keď sa mačka cez fašiangy na slnci opeká, potom v pôste za kachle uteká.“
„Na fašiangy výskaj, v pôste brucho stískaj!“
„Keď sú masky na tvári i žalúdku sa zadarí.“
„Suché fašiangy, dobrý rok.“